Sony Xperia 1 IV
Updated May 2026
- Network
- Display—
- Camera12 MP
- Memory—
- BatteryNon-removable Li-ion 5000 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi Wireless Charging
- OSAndroid 12
Sponsored
The Sony Xperia 1 IV is an Android smartphone manufactured by Sony. Launched on May 11, 2022, it succeeds the Xperia 1 III as the latest flagship of Sony's Xperia series. The device was announced along with the mid-range Xperia 10 IV, with expected release dates by June 2022 and as late as September 2022 for other markets, including the US. US shipments were delayed and ultimately began in late October 2022.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 12 (Upgradable to Android 14) |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (SM8450) |
| RAM | LPDDR5 RAM / 12 (SO-51C, SOG06 and A201SO models) / 16 (XQ-CT44 model) |
| Storage | Universal Flash Storage (UFS 3.X) / 256 (SO-51C, SOG06 and A201SO models) / 512 (XQ-CT44 model) |
| Display | 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus / HDR10 / HLG / 10-bit color depth 120 Hz |
| Main camera | 12 MP (Sony Exmor RS IMX557), f/1.7, 24 mm (wide), 1/1.7", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX650), f/2.3, 85 mm (telephoto), f/2.8, 125 mm (telephoto), 1/3.5", Dual Pixel PDAF, 3.5x/5.2x optical zoom, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX563), f/2.2, 124˚, 16 mm (ultrawide), 1/2.55", Dual Pixel PDAF 0.3 MP (Sony Exmor R IMX316), TOF 3D, (depth) Zeiss optics, HDR, eye tracking 4K@24/25/30/60/120 fps, 1080p@30/60/120/240 fps |
| Selfie camera | 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.0, 20 mm (wide), 1/2.9", 1.0 μm, HDR Photo, Portrait selfie, Display flash, Hand and Smile Shutter |
| Battery | Non-removable Li-ion 5000 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi Wireless Charging |
| Weight | 185 g |
| Dimensions | 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D |
Design and display
The Sony Xperia 1 IV features a modern display measuring 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D. Display details: 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus / HDR10 / HLG / 10-bit color depth 120 Hz. The handset weighs 185 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Sony Xperia 1 IV is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (SM8450) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core, 4 nm (4LPE) / 1x 3.00 GHz Kryo Prime (ARM Cortex-X2-based) / 3x 2.40 GHz Kryo Gold (ARM Cortex-A710-based) / 4x 1.7 GHz Kryo Silver (ARM Cortex-A510-based). Graphics are handled by Adreno 730. It ships with LPDDR5 RAM / 12 (SO-51C, SOG06 and A201SO models) / 16 (XQ-CT44 model) of RAM. Storage options: Universal Flash Storage (UFS 3.X) / 256 (SO-51C, SOG06 and A201SO models) / 512 (XQ-CT44 model).
Camera
The rear camera system on the Sony Xperia 1 IV: 12 MP (Sony Exmor RS IMX557), f/1.7, 24 mm (wide), 1/1.7", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX650), f/2.3, 85 mm (telephoto), f/2.8, 125 mm (telephoto), 1/3.5", Dual Pixel PDAF, 3.5x/5.2x optical zoom, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX563), f/2.2, 124˚, 16 mm (ultrawide), 1/2.55", Dual Pixel PDAF 0.3 MP (Sony Exmor R IMX316), TOF 3D, (depth) Zeiss optics, HDR, eye tracking 4K@24/25/30/60/120 fps, 1080p@30/60/120/240 fps. Front-facing camera: 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.0, 20 mm (wide), 1/2.9", 1.0 μm, HDR Photo, Portrait selfie, Display flash, Hand and Smile Shutter.
Battery and charging
The Sony Xperia 1 IV packs a Non-removable Li-ion 5000 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi Wireless Charging battery.
Connectivity
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4/5GHz) / Bluetooth 5.2 / USB-C (supports DisplayPort) / NFC / GPS with Assisted GPS / Galileo / GLONASS / BeiDou / Mobile FeliCa/Osaifu-Keitai (XQ-CT44, SO-51C, SOG06 and A201SO models only).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | |
LAUNCH | |
| Status | (China) / (Japan; SO-51C, SOG06 and A201SO models) / (Malaysia) / (United Kingdom) / (Singapore) / (United States) / (Japan; XQ-CT44 SIM-unlocked model) |
BODY | |
| Dimensions | 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D |
| Weight | 185 g |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus / HDR10 / HLG / 10-bit color depth 120 Hz |
PLATFORM | |
| OS | Android 12 (Upgradable to Android 14) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (SM8450) |
| CPU | Octa-core, 4 nm (4LPE) / 1x 3.00 GHz Kryo Prime (ARM Cortex-X2-based) / 3x 2.40 GHz Kryo Gold (ARM Cortex-A710-based) / 4x 1.7 GHz Kryo Silver (ARM Cortex-A510-based) |
| GPU | Adreno 730 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC, expandable up to 1 |
| Internal | Universal Flash Storage (UFS 3.X) / 256 (SO-51C, SOG06 and A201SO models) / 512 (XQ-CT44 model) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 12 MP (Sony Exmor RS IMX557), f/1.7, 24 mm (wide), 1/1.7", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX650), f/2.3, 85 mm (telephoto), f/2.8, 125 mm (telephoto), 1/3.5", Dual Pixel PDAF, 3.5x/5.2x optical zoom, OIS 12 MP (Sony Exmor RS IMX563), f/2.2, 124˚, 16 mm (ultrawide), 1/2.55", Dual Pixel PDAF 0.3 MP (Sony Exmor R IMX316), TOF 3D, (depth) Zeiss optics, HDR, eye tracking 4K@24/25/30/60/120 fps, 1080p@30/60/120/240 fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.0, 20 mm (wide), 1/2.9", 1.0 μm, HDR Photo, Portrait selfie, Display flash, Hand and Smile Shutter |
SOUND | |
| Loudspeaker | Front stereo speakers and 3.5 mm headphone jack / 4 Pole / Cirrus Logic Speaker Amp x2 / High-Resolution Audio / High-Resolution Audio Wireless / 360 Reality Audio hardware decoding / Dolby Atmos tuned by Sony Pictures and Sony Music / DSEE Ultimate / Stereo Recording / SBC / AAC / Qualcomm aptX / Qualcomm aptX HD / Qualcomm aptX adaptive / Qualcomm aptX TWS+ / LDAC |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4/5GHz) / Bluetooth 5.2 / USB-C (supports DisplayPort) / NFC / GPS with Assisted GPS / Galileo / GLONASS / BeiDou / Mobile FeliCa/Osaifu-Keitai (XQ-CT44, SO-51C, SOG06 and A201SO models only) |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.x |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-ion 5000 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi Wireless Charging |