Sony Xperia 1 V
Updated May 2026
- Network
- Display—
- Camera4K@24/25/30/60/120 fps
- Memory—
- BatteryNon-removable Li-ion 5000 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi Wireless Charging
- OSAndroid 13
Sponsored
The Sony Xperia 1 V is an Android smartphone manufactured by Sony. Launched on May 11, 2023, it succeeds the Xperia 1 IV as the past flagship of Sony's Xperia series. The device was announced along with the mid-range Xperia 10 V, with expected release dates by June 2023 for Japan and European markets and July 2023 for the US. The Xperia 1 V marks the last Xperia to have a 4K display and 21:9 CinemaWide display, as its successor, the Xperia 1 VI, opted for an LTPO FHD+ display and ditched 21:9 aspect ratio display with a more conventional 19.5:9 instead.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 13 (Upgradable to Android 15) |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (SM8550-AB) |
| RAM | LPDDR5 RAM / 12 (SO-51D, SOG10, A301SO, XQ-DQ54, XQ-DQ62 and XQ-DQ72 models) / 16 (XQ-DQ44 model) |
| Storage | Universal Flash Storage (UFS 4.0) / 256 (SO-51D, SOG10, A301SO, XQ-DQ54, XQ-DQ62 and XQ-DQ72 models) / 512 (XQ-DQ44 model) |
| Display | 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus 2 / HDR10 / HLG / 10-bit color depth / 120 Hz refresh rate |
| Main camera | 4K@24/25/30/60/120 fps, 1080p@30/60/120/240 fps |
| Selfie camera | 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.0, 20 mm (wide) |
| Battery | Non-removable Li-ion 5000 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi Wireless Charging |
| Weight | 187 g |
| Dimensions | 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D |
Design and display
The Sony Xperia 1 V features a modern display measuring 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D. Display details: 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus 2 / HDR10 / HLG / 10-bit color depth / 120 Hz refresh rate. The handset weighs 187 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Sony Xperia 1 V is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (SM8550-AB) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core, 4 nm (4LPE) / 1x 3.20 GHz Kryo Prime (ARM Cortex-X3-based) / 4x 2.80 GHz Kryo Gold (2× ARM Cortex-A715, 2× ARM Cortex-A710-based) / 3x 2.0 GHz Kryo Silver (ARM Cortex-A510-based). Graphics are handled by Adreno 740. It ships with LPDDR5 RAM / 12 (SO-51D, SOG10, A301SO, XQ-DQ54, XQ-DQ62 and XQ-DQ72 models) / 16 (XQ-DQ44 model) of RAM. Storage options: Universal Flash Storage (UFS 4.0) / 256 (SO-51D, SOG10, A301SO, XQ-DQ54, XQ-DQ62 and XQ-DQ72 models) / 512 (XQ-DQ44 model).
Camera
The rear camera system on the Sony Xperia 1 V: 4K@24/25/30/60/120 fps, 1080p@30/60/120/240 fps. Front-facing camera: 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.0, 20 mm (wide).
Battery and charging
The Sony Xperia 1 V packs a Non-removable Li-ion 5000 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi Wireless Charging battery.
Connectivity
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4/5GHz) / Bluetooth 5.3 / USB-C 3.2 (supports DisplayPort) / NFC / GPS with Assisted GPS / Galileo / GLONASS / BeiDou / FM radio (SO-51D, SOG10 and A301SO models only) / Mobile FeliCa/Osaifu-Keitai (XQ-DQ44, SO-51D, SOG10 and A301SO models only).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| Dimensions | 165 mm H / 71 mm W / 8.2 mm D |
| Weight | 187 g |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.5 in 4K 21:9 (3840 x 1644) HDR OLED CinemaWide display, ~643 pixel density / Gorilla Glass Victus 2 / HDR10 / HLG / 10-bit color depth / 120 Hz refresh rate |
PLATFORM | |
| OS | Android 13 (Upgradable to Android 15) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (SM8550-AB) |
| CPU | Octa-core, 4 nm (4LPE) / 1x 3.20 GHz Kryo Prime (ARM Cortex-X3-based) / 4x 2.80 GHz Kryo Gold (2× ARM Cortex-A715, 2× ARM Cortex-A710-based) / 3x 2.0 GHz Kryo Silver (ARM Cortex-A510-based) |
| GPU | Adreno 740 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC, expandable up to 1 |
| Internal | Universal Flash Storage (UFS 4.0) / 256 (SO-51D, SOG10, A301SO, XQ-DQ54, XQ-DQ62 and XQ-DQ72 models) / 512 (XQ-DQ44 model) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Single | 4K@24/25/30/60/120 fps, 1080p@30/60/120/240 fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP (Sony Exmor RS IMX663), f/2.0, 20 mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Front stereo speakers and 3.5 mm headphone jack / 4 Pole / Cirrus Logic Speaker Amp x2 / High-Resolution Audio / High-Resolution Audio Wireless / 360 Reality Audio hardware decoding / Dolby Atmos tuned by Sony Pictures and Sony Music / DSEE Ultimate / Stereo Recording / SBC / AAC / Qualcomm aptX / Qualcomm aptX HD / Qualcomm aptX adaptive / Qualcomm aptX TWS+ / LDAC |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4/5GHz) / Bluetooth 5.3 / USB-C 3.2 (supports DisplayPort) / NFC / GPS with Assisted GPS / Galileo / GLONASS / BeiDou / FM radio (SO-51D, SOG10 and A301SO models only) / Mobile FeliCa/Osaifu-Keitai (XQ-DQ44, SO-51D, SOG10 and A301SO models only) |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.x |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-ion 5000 / USB PD 3.1 30W Charging / Qi Wireless Charging |