Sony Ericsson Xperia neo V
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Sony Ericsson Xperia neo V is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.7 inches display, up to 1GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Sony Ericsson Xperia neo V at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - MT11i |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116 x 57 x 13 mm (4.57 x 2.24 x 0.51 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 1GB (320MB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue Gradient, Silver |
| Price | About 166 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Ericsson Xperia neo V released?
The Sony Ericsson Xperia neo V was announced 2011, August. Released 2011, October.
What is the Sony Ericsson Xperia neo V's display size?
The Sony Ericsson Xperia neo V has a 3.7 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Sony Ericsson Xperia neo V have?
The Sony Ericsson Xperia neo V is available with 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Ericsson Xperia neo V have?
The Sony Ericsson Xperia neo V features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Sony Ericsson Xperia neo V battery capacity?
The Sony Ericsson Xperia neo V has a 1500 mAh battery.
Does the Sony Ericsson Xperia neo V support 5G?
No, the Sony Ericsson Xperia neo V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Ericsson Xperia neo V run?
The Sony Ericsson Xperia neo V runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Sony Ericsson Xperia neo V?
AppsApk's editorial team rates the Sony Ericsson Xperia neo V at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.