Sony Xperia 10 Plus
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 1080×2520
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Sony Xperia 10 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Sony Xperia 10 Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - I3213, I4213, I4293 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600) - I3213, I4213 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 167 x 73 x 8.3 mm (6.57 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 98.7 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~422 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM (CN) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.8", 1.25µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 53mm (telephoto), 1/4", 1.12µm, PDAF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Navy, Silver, Gold |
| Models | I3213, I4213, I4293, I3223 |
| Price | 417 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia 10 Plus released?
The Sony Xperia 10 Plus was announced 2019, February.
What is the Sony Xperia 10 Plus's display size?
The Sony Xperia 10 Plus has a 6.5 inches display with 1080 x 2520 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia 10 Plus have?
The Sony Xperia 10 Plus is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia 10 Plus have?
The Sony Xperia 10 Plus is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia 10 Plus have?
The Sony Xperia 10 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Sony Xperia 10 Plus battery capacity?
The Sony Xperia 10 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the Sony Xperia 10 Plus support 5G?
No, the Sony Xperia 10 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia 10 Plus run?
The Sony Xperia 10 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia 10 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia 10 Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.