Sony Xperia 10
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2870 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Sony Xperia 10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a GSM / HSPA / LTE chipset, a 2870 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Sony Xperia 10 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - I3113, I4113, I4193 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600) - I3113, I4113 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 68 x 8.4 mm (6.14 x 2.68 x 0.33 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 84.1 cm2 (~79.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~457 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM (CN) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/4", 1.4µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2870 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Navy, Silver, Pink |
| Models | I3113, I4113, I4193, I3123 |
| Price | 329 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia 10 released?
The Sony Xperia 10 was announced 2019, February.
What is the Sony Xperia 10's display size?
The Sony Xperia 10 has a 6.0 inches display with 1080 x 2520 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia 10 have?
The Sony Xperia 10 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia 10 have?
The Sony Xperia 10 is available with 64GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia 10 have?
The Sony Xperia 10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia 10 battery capacity?
The Sony Xperia 10 has a 2870 mAh battery.
Does the Sony Xperia 10 support 5G?
No, the Sony Xperia 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia 10 run?
The Sony Xperia 10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia 10?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia 10 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.