Sony Xperia C3
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia C3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia C3 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 78.7 x 7.6 mm (6.15 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 149.7 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p, HDR |
| Single | 8 MP, f/2.3, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, f/2.3 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Mint |
| Models | D2533 |
| Price | About 211 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia C3 released?
The Sony Xperia C3 was announced 2014, July.
What is the Sony Xperia C3's display size?
The Sony Xperia C3 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia C3 have?
The Sony Xperia C3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia C3 have?
The Sony Xperia C3 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia C3 have?
The Sony Xperia C3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Xperia C3 battery capacity?
The Sony Xperia C3 has a 2500 mAh battery.
Does the Sony Xperia C3 support 5G?
No, the Sony Xperia C3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia C3 run?
The Sony Xperia C3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia C3?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia C3 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.