Sony Xperia E dual
6.6/ 10
Announced 2012Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1530 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Sony Xperia E dual is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1530 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Sony Xperia E dual at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - C1605 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December |
| Status | Available. Released 2013, January |
BODY | |
| Dimensions | 113.5 x 61.8 x 11 mm (4.47 x 2.43 x 0.43 in) |
| Weight | 115.7 g (4.06 oz) |
| SIM | 115.7 g (4.06 oz) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean); Timescape UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | C1605, C1604 |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia E dual released?
The Sony Xperia E dual was announced 2012, December.
What is the Sony Xperia E dual's display size?
The Sony Xperia E dual has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Sony Xperia E dual have?
The Sony Xperia E dual is available with 4GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia E dual have?
The Sony Xperia E dual features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Sony Xperia E dual battery capacity?
The Sony Xperia E dual has a 1530 mAh battery.
Does the Sony Xperia E dual support 5G?
No, the Sony Xperia E dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia E dual run?
The Sony Xperia E dual runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia E dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia E dual at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.