Sony Xperia E
6.6/ 10
Announced 2012Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1530 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Sony Xperia E is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1530 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Sony Xperia E at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - C1505 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 113.5 x 61.8 x 11 mm (4.47 x 2.43 x 0.43 in) |
| Weight | 115.7 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean); Timescape UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Pink, White |
| Models | C1505, C1504 |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia E released?
The Sony Xperia E was announced 2012, December.
What is the Sony Xperia E's display size?
The Sony Xperia E has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Sony Xperia E have?
The Sony Xperia E is available with 4GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia E have?
The Sony Xperia E features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Sony Xperia E battery capacity?
The Sony Xperia E has a 1530 mAh battery.
Does the Sony Xperia E support 5G?
No, the Sony Xperia E does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia E run?
The Sony Xperia E runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia E?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia E at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.