Sony Xperia E1
6.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Sony Xperia E1 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Sony Xperia E1 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 118 x 62.4 x 12 mm (4.65 x 2.46 x 0.47 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); Timescape UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | SVGA@20fps |
| Single | 3.15 MP, f/2.5 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Purple, White |
| Models | D2004, D2005 |
| Price | About 155 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia E1 released?
The Sony Xperia E1 was announced 2014, January.
What is the Sony Xperia E1's display size?
The Sony Xperia E1 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Sony Xperia E1 have?
The Sony Xperia E1 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia E1 have?
The Sony Xperia E1 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Sony Xperia E1 battery capacity?
The Sony Xperia E1 has a 1700 mAh battery.
Does the Sony Xperia E1 support 5G?
No, the Sony Xperia E1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia E1 run?
The Sony Xperia E1 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia E1?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia E1 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.