Sony Xperia E3 Dual
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2330 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia E3 Dual is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2330 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia E3 Dual at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 137.1 x 69.4 x 8.5 mm (5.40 x 2.73 x 0.33 in) |
| Weight | 143.8 g (5.08 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226-2 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2330 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Yellow, Copper |
| Models | D2212 |
| Price | About 211 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia E3 Dual released?
The Sony Xperia E3 Dual was announced 2014, September.
What is the Sony Xperia E3 Dual's display size?
The Sony Xperia E3 Dual has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia E3 Dual have?
The Sony Xperia E3 Dual comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia E3 Dual have?
The Sony Xperia E3 Dual is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia E3 Dual have?
The Sony Xperia E3 Dual features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Sony Xperia E3 Dual battery capacity?
The Sony Xperia E3 Dual has a 2330 mAh battery.
Does the Sony Xperia E3 Dual support 5G?
No, the Sony Xperia E3 Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia E3 Dual run?
The Sony Xperia E3 Dual runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia E3 Dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia E3 Dual at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.