Sony Xperia E4 Dual
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia E4 Dual is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia E4 Dual at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - E2114, E2124 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 74.6 x 10.5 mm (5.39 x 2.94 x 0.41 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.6, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | E2114, E2115, E2124 |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia E4 Dual released?
The Sony Xperia E4 Dual was announced 2015, February.
What is the Sony Xperia E4 Dual's display size?
The Sony Xperia E4 Dual has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia E4 Dual have?
The Sony Xperia E4 Dual comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia E4 Dual have?
The Sony Xperia E4 Dual is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia E4 Dual have?
The Sony Xperia E4 Dual features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Sony Xperia E4 Dual battery capacity?
The Sony Xperia E4 Dual has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia E4 Dual support 5G?
No, the Sony Xperia E4 Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia E4 Dual run?
The Sony Xperia E4 Dual runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia E4 Dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia E4 Dual at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.