Sony Xperia E4g
6.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia E4g is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia E4g at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E2003 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - E2003 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 133 x 71 x 10.8 mm (5.24 x 2.80 x 0.43 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | MediaTek MT6732 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes (E2003 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | E2003, E2006, E2053 |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia E4g released?
The Sony Xperia E4g was announced 2015, February.
What is the Sony Xperia E4g's display size?
The Sony Xperia E4g has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia E4g have?
The Sony Xperia E4g comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia E4g have?
The Sony Xperia E4g is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia E4g have?
The Sony Xperia E4g features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Sony Xperia E4g battery capacity?
The Sony Xperia E4g has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia E4g support 5G?
No, the Sony Xperia E4g does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia E4g run?
The Sony Xperia E4g runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia E4g?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia E4g at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.