Sony Xperia E5
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Sony Xperia E5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Sony Xperia E5 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - F3311 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - F3311 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 69 x 8.2 mm (5.67 x 2.72 x 0.32 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Graphite Black, White |
| Models | F3311, F3313, C1604 |
| Price | 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia E5 released?
The Sony Xperia E5 was announced 2016, May.
What is the Sony Xperia E5's display size?
The Sony Xperia E5 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia E5 have?
The Sony Xperia E5 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia E5 have?
The Sony Xperia E5 is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia E5 have?
The Sony Xperia E5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia E5 battery capacity?
The Sony Xperia E5 has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia E5 support 5G?
No, the Sony Xperia E5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia E5 run?
The Sony Xperia E5 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia E5?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia E5 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN