Sony Xperia L2
5.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Sony Xperia L2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Sony Xperia L2 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - H3311, H4311, H4331 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - H3311, H4311 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 150 x 78 x 9.8 mm (5.91 x 3.07 x 0.39 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Pink |
| Models | H4311, H3311, H4331, H3321 |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia L2 released?
The Sony Xperia L2 was announced 2018, January.
What is the Sony Xperia L2's display size?
The Sony Xperia L2 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia L2 have?
The Sony Xperia L2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia L2 have?
The Sony Xperia L2 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia L2 have?
The Sony Xperia L2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia L2 battery capacity?
The Sony Xperia L2 has a 3300 mAh battery.
Does the Sony Xperia L2 support 5G?
No, the Sony Xperia L2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia L2 run?
The Sony Xperia L2 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia L2?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia L2 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.