Sony Xperia L3
5.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sony Xperia L3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sony Xperia L3 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - I3312, I4312, I4332 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - I3312, I4312 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 72 x 8.9 mm (6.06 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging USB Power Delivery |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Models | I3312, I4312, I4332, I3322 |
| Price | 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia L3 released?
The Sony Xperia L3 was announced 2019, February.
What is the Sony Xperia L3's display size?
The Sony Xperia L3 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia L3 have?
The Sony Xperia L3 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia L3 have?
The Sony Xperia L3 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia L3 have?
The Sony Xperia L3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia L3 battery capacity?
The Sony Xperia L3 has a 3300 mAh battery.
Does the Sony Xperia L3 support 5G?
No, the Sony Xperia L3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia L3 run?
The Sony Xperia L3 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia L3?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia L3 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.