Sony Xperia M
6.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1750 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Sony Xperia M is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 1750 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Sony Xperia M at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - C1905, C2005 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, August |
BODY | |
| Dimensions | 124 x 62 x 9.3 mm (4.88 x 2.44 x 0.37 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~57.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean)/ 4.2.2 - C2004/C2005 models, upgradable to 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple, Yellow (single sim model only) |
| Models | C1904, C1905, C2004, C2005 |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia M released?
The Sony Xperia M was announced 2013, June.
What is the Sony Xperia M's display size?
The Sony Xperia M has a 4.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia M have?
The Sony Xperia M comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia M have?
The Sony Xperia M is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia M have?
The Sony Xperia M features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Sony Xperia M battery capacity?
The Sony Xperia M has a 1750 mAh battery.
Does the Sony Xperia M support 5G?
No, the Sony Xperia M does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia M run?
The Sony Xperia M runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)/ 4.2.2 - C2004/C2005 models, upgradable to 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia M?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia M at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.