Sony Xperia M2 Aqua
6.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.8 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia M2 Aqua is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.8 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia M2 Aqua at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - D2403 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - D2403 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 140 x 72 x 8.6 mm (5.51 x 2.83 x 0.34 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~63.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926-2 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Copper |
| Models | D2403, D2406 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia M2 Aqua released?
The Sony Xperia M2 Aqua was announced 2014, August.
What is the Sony Xperia M2 Aqua's display size?
The Sony Xperia M2 Aqua has a 4.8 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia M2 Aqua have?
The Sony Xperia M2 Aqua comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia M2 Aqua have?
The Sony Xperia M2 Aqua is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia M2 Aqua have?
The Sony Xperia M2 Aqua features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Xperia M2 Aqua battery capacity?
The Sony Xperia M2 Aqua has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia M2 Aqua support 5G?
No, the Sony Xperia M2 Aqua does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia M2 Aqua run?
The Sony Xperia M2 Aqua runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia M2 Aqua?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia M2 Aqua at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.