Sony Xperia M2 dual
5.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.8 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Sony Xperia M2 dual is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.8 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Sony Xperia M2 dual at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 139.7 x 71.1 x 8.6 mm (5.5 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226-0 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D2302 |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia M2 dual released?
The Sony Xperia M2 dual was announced 2014, February.
What is the Sony Xperia M2 dual's display size?
The Sony Xperia M2 dual has a 4.8 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia M2 dual have?
The Sony Xperia M2 dual comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia M2 dual have?
The Sony Xperia M2 dual is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia M2 dual have?
The Sony Xperia M2 dual features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Xperia M2 dual battery capacity?
The Sony Xperia M2 dual has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia M2 dual support 5G?
No, the Sony Xperia M2 dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia M2 dual run?
The Sony Xperia M2 dual runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia M2 dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia M2 dual at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN