Sony Xperia M4 Aqua Dual
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Sony Xperia M4 Aqua Dual is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Sony Xperia M4 Aqua Dual at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E2333, E2363 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - E2333 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 72.6 x 7.3 mm (5.73 x 2.86 x 0.29 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM (E2333,E2363) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Coral, Silver |
| Models | E2312, E2333, E2363 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia M4 Aqua Dual released?
The Sony Xperia M4 Aqua Dual was announced 2015, March.
What is the Sony Xperia M4 Aqua Dual's display size?
The Sony Xperia M4 Aqua Dual has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia M4 Aqua Dual have?
The Sony Xperia M4 Aqua Dual comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia M4 Aqua Dual have?
The Sony Xperia M4 Aqua Dual is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia M4 Aqua Dual have?
The Sony Xperia M4 Aqua Dual features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia M4 Aqua Dual battery capacity?
The Sony Xperia M4 Aqua Dual has a 2400 mAh battery.
Does the Sony Xperia M4 Aqua Dual support 5G?
No, the Sony Xperia M4 Aqua Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia M4 Aqua Dual run?
The Sony Xperia M4 Aqua Dual runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia M4 Aqua Dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia M4 Aqua Dual at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN