Sony Xperia R1 (Plus)
5.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2620 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Sony Xperia R1 (Plus) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2620 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Sony Xperia R1 (Plus) at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 73.2 x 8.9 mm (5.75 x 2.88 x 0.35 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, predictive PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, predictive PDAF, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver |
| Models | G2299, G2199 |
| Price | 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia R1 (Plus) released?
The Sony Xperia R1 (Plus) was announced 2017, October.
What is the Sony Xperia R1 (Plus)'s display size?
The Sony Xperia R1 (Plus) has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia R1 (Plus) have?
The Sony Xperia R1 (Plus) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia R1 (Plus) have?
The Sony Xperia R1 (Plus) is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia R1 (Plus) have?
The Sony Xperia R1 (Plus) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia R1 (Plus) battery capacity?
The Sony Xperia R1 (Plus) has a 2620 mAh battery.
Does the Sony Xperia R1 (Plus) support 5G?
No, the Sony Xperia R1 (Plus) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia R1 (Plus) run?
The Sony Xperia R1 (Plus) runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia R1 (Plus)?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia R1 (Plus) at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.