Sony Xperia T2 Ultra
6.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Sony Xperia T2 Ultra is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Sony Xperia T2 Ultra at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - D5303 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - D5303 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 165.2 x 83.8 x 7.7 mm (6.50 x 3.30 x 0.30 in) |
| Weight | 171.7 g (D5303)/ 172.4 g (D5306) (6.07 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.3, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D5303 |
| Price | About 255 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia T2 Ultra released?
The Sony Xperia T2 Ultra was announced 2014, January.
What is the Sony Xperia T2 Ultra's display size?
The Sony Xperia T2 Ultra has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia T2 Ultra have?
The Sony Xperia T2 Ultra comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia T2 Ultra have?
The Sony Xperia T2 Ultra is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia T2 Ultra have?
The Sony Xperia T2 Ultra features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia T2 Ultra battery capacity?
The Sony Xperia T2 Ultra has a 3000 mAh battery.
Does the Sony Xperia T2 Ultra support 5G?
No, the Sony Xperia T2 Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia T2 Ultra run?
The Sony Xperia T2 Ultra runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia T2 Ultra?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia T2 Ultra at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.