Sony Xperia X Compact
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.6 inches · 720×1280
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Sony Xperia X Compact is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.6 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) chipset, a 23 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Sony Xperia X Compact at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - F5321 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - F5321 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 65 x 9.5 mm (5.08 x 2.56 x 0.37 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.6 inches, 58.3 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~319 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 1080p@60fps |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Universe black, Mist blue |
| Models | SO-02J, F5321 |
| Price | 241 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia X Compact released?
The Sony Xperia X Compact was announced 2016, September.
What is the Sony Xperia X Compact's display size?
The Sony Xperia X Compact has a 4.6 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia X Compact have?
The Sony Xperia X Compact comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia X Compact have?
The Sony Xperia X Compact is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia X Compact have?
The Sony Xperia X Compact features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia X Compact battery capacity?
The Sony Xperia X Compact has a 2700 mAh battery.
Does the Sony Xperia X Compact support 5G?
No, the Sony Xperia X Compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia X Compact run?
The Sony Xperia X Compact runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia X Compact?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia X Compact at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.