Sony Xperia XA Dual
6.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Sony Xperia XA Dual is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Sony Xperia XA Dual at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - F3112, |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - F3112 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 143.6 x 66.8 x 7.9 mm (5.65 x 2.63 x 0.31 in) |
| Weight | 137.4 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, 1/4", AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W (Pump Express+ 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold, Rose Gold |
| Models | F3111 F3113, F3115 |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XA Dual released?
The Sony Xperia XA Dual was announced 2016, February.
What is the Sony Xperia XA Dual's display size?
The Sony Xperia XA Dual has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XA Dual have?
The Sony Xperia XA Dual comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XA Dual have?
The Sony Xperia XA Dual is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XA Dual have?
The Sony Xperia XA Dual features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia XA Dual battery capacity?
The Sony Xperia XA Dual has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia XA Dual support 5G?
No, the Sony Xperia XA Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XA Dual run?
The Sony Xperia XA Dual runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XA Dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XA Dual at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.