Sony Xperia XA Ultra
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera21.5 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Sony Xperia XA Ultra is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 21.5 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Sony Xperia XA Ultra at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - F3211, F3215, F3212, F3216 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - F3211, F3212 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 164 x 79 x 8.4 mm (6.46 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 21.5 MP, f/2.2, 1/2.4", 1/2.4", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.6", AF, OIS |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold |
| Models | F3212, F3216, F3211, F3213, F3215 |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XA Ultra released?
The Sony Xperia XA Ultra was announced 2016, May.
What is the Sony Xperia XA Ultra's display size?
The Sony Xperia XA Ultra has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XA Ultra have?
The Sony Xperia XA Ultra comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XA Ultra have?
The Sony Xperia XA Ultra is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XA Ultra have?
The Sony Xperia XA Ultra features a 21.5 MP main camera. Specifications: 21.5 MP.
What is the Sony Xperia XA Ultra battery capacity?
The Sony Xperia XA Ultra has a 2700 mAh battery.
Does the Sony Xperia XA Ultra support 5G?
No, the Sony Xperia XA Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XA Ultra run?
The Sony Xperia XA Ultra runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XA Ultra?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XA Ultra at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.