Sony Xperia XA1 Ultra
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Sony Xperia XA1 Ultra is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 23 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Sony Xperia XA1 Ultra at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (G3212, G3226) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G3221, G3212 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - G3221, G3212 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 165 x 79 x 8.1 mm (6.50 x 3.11 x 0.32 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) - G3221, G3223 |
| Build | Aluminum sides, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM (G3212, G3221,G3223), 64GB 4GB RAM (G3226) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6", OIS, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W (Pump Express+ 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold, Pink |
| Models | G3226, G3221, G3212, G3223 |
| Price | 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XA1 Ultra released?
The Sony Xperia XA1 Ultra was announced 2017, February.
What is the Sony Xperia XA1 Ultra's display size?
The Sony Xperia XA1 Ultra has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XA1 Ultra have?
The Sony Xperia XA1 Ultra comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XA1 Ultra have?
The Sony Xperia XA1 Ultra is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XA1 Ultra have?
The Sony Xperia XA1 Ultra features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia XA1 Ultra battery capacity?
The Sony Xperia XA1 Ultra has a 2700 mAh battery.
Does the Sony Xperia XA1 Ultra support 5G?
No, the Sony Xperia XA1 Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XA1 Ultra run?
The Sony Xperia XA1 Ultra runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XA1 Ultra?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XA1 Ultra at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.