Sony Xperia XA1
6.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Sony Xperia XA1 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 23 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Sony Xperia XA1 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps or LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 67 x 8 mm (5.71 x 2.64 x 0.31 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/4", AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W (Pump Express+ 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold, Pink |
| Models | G3116, G3121, G3112, G3123, G3125 |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XA1 released?
The Sony Xperia XA1 was announced 2017, February.
What is the Sony Xperia XA1's display size?
The Sony Xperia XA1 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XA1 have?
The Sony Xperia XA1 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XA1 have?
The Sony Xperia XA1 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XA1 have?
The Sony Xperia XA1 features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia XA1 battery capacity?
The Sony Xperia XA1 has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia XA1 support 5G?
No, the Sony Xperia XA1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XA1 run?
The Sony Xperia XA1 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XA1?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XA1 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN