Sony Xperia XA2 Ultra
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3580 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sony Xperia XA2 Ultra is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 23 MP main camera, a 3580 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sony Xperia XA2 Ultra at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - H3213, H4213, H4233 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - H3213, H4213 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat13 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 163 x 80 x 9.5 mm (6.42 x 3.15 x 0.37 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30ps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6", OIS, AF 8 MP, f/2.4, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3580 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black, Blue, Gold |
| Models | H4213, H4233, H3213, H3223 |
| Price | 285 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XA2 Ultra released?
The Sony Xperia XA2 Ultra was announced 2018, January.
What is the Sony Xperia XA2 Ultra's display size?
The Sony Xperia XA2 Ultra has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XA2 Ultra have?
The Sony Xperia XA2 Ultra comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XA2 Ultra have?
The Sony Xperia XA2 Ultra is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XA2 Ultra have?
The Sony Xperia XA2 Ultra features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia XA2 Ultra battery capacity?
The Sony Xperia XA2 Ultra has a 3580 mAh battery.
Does the Sony Xperia XA2 Ultra support 5G?
No, the Sony Xperia XA2 Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XA2 Ultra run?
The Sony Xperia XA2 Ultra runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XA2 Ultra?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XA2 Ultra at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN