Sony Xperia XZ Premium
6.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.46 inches · 3840×2160
- Camera19 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3230 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Sony Xperia XZ Premium is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.46 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 19 MP main camera, a 3230 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Sony Xperia XZ Premium at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - G8142 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G8141, G8142 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - G8141, G8142 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 77 x 7.9 mm (6.14 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) - G8141 |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum top/bottom, plastic sides |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.46 inches, 82.2 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels, 16:9 ratio (~807 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps, HDR |
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", predictive PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted, region dependent), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Luminous Chrome, Deepsea Black, Bronze Pink, Rosso (red) |
| Models | G8142, G8141, SO-04K, SO-04J |
| Price | 351 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XZ Premium released?
The Sony Xperia XZ Premium was announced 2017, February.
What is the Sony Xperia XZ Premium's display size?
The Sony Xperia XZ Premium has a 5.46 inches display with 3840 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XZ Premium have?
The Sony Xperia XZ Premium comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XZ Premium have?
The Sony Xperia XZ Premium is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XZ Premium have?
The Sony Xperia XZ Premium features a 19 MP main camera. Specifications: 19 MP.
What is the Sony Xperia XZ Premium battery capacity?
The Sony Xperia XZ Premium has a 3230 mAh battery.
Does the Sony Xperia XZ Premium support 5G?
No, the Sony Xperia XZ Premium does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XZ Premium run?
The Sony Xperia XZ Premium runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XZ Premium?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XZ Premium at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.