Sony Xperia XZ
6.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Sony Xperia XZ is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 23 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Sony Xperia XZ at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - F8331, F8332 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - F8331, F8332 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72 x 8.1 mm (5.75 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 32GB 3GB RAM (F8331), 64GB 3GB RAM (F8332) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mineral black, Platinum, Forest blue, Deep pink |
| Models | F8331, F8332, SO-01J, SOV34, 601SO |
| Price | 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XZ released?
The Sony Xperia XZ was announced 2016, September.
What is the Sony Xperia XZ's display size?
The Sony Xperia XZ has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XZ have?
The Sony Xperia XZ comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XZ have?
The Sony Xperia XZ is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XZ have?
The Sony Xperia XZ features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia XZ battery capacity?
The Sony Xperia XZ has a 2900 mAh battery.
Does the Sony Xperia XZ support 5G?
No, the Sony Xperia XZ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XZ run?
The Sony Xperia XZ runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XZ?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XZ at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN