Sony Xperia XZ1 Compact
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.6 inches · 720×1280
- Camera19 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sony Xperia XZ1 Compact is a smartphone announced 2017. Key specs include a 4.6 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 19 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sony Xperia XZ1 Compact at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat15 800/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 65 x 9.3 mm (5.08 x 2.56 x 0.37 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Glass fiber reinforced plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.6 inches, 58.3 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~319 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 8 MP, f/2.4, 18mm, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White Silver, Horizon Blue, Twilight Pink |
| Models | G8441, D5503 |
| Price | 329 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XZ1 Compact released?
The Sony Xperia XZ1 Compact was announced 2017, August.
What is the Sony Xperia XZ1 Compact's display size?
The Sony Xperia XZ1 Compact has a 4.6 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XZ1 Compact have?
The Sony Xperia XZ1 Compact comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XZ1 Compact have?
The Sony Xperia XZ1 Compact is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XZ1 Compact have?
The Sony Xperia XZ1 Compact features a 19 MP main camera. Specifications: 19 MP.
What is the Sony Xperia XZ1 Compact battery capacity?
The Sony Xperia XZ1 Compact has a 2700 mAh battery.
Does the Sony Xperia XZ1 Compact support 5G?
No, the Sony Xperia XZ1 Compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XZ1 Compact run?
The Sony Xperia XZ1 Compact runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XZ1 Compact?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XZ1 Compact at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN