Sony Xperia XZ1
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera19 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sony Xperia XZ1 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 19 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sony Xperia XZ1 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - F8341, F8342 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - G8341 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 73.4 x 7.4 mm (5.83 x 2.89 x 0.29 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Warm Silver, Venus Pink, Moonlit Blue |
| Models | G8341, G8342, F8341, F8342, G8343, SOV36 |
| Price | 285 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XZ1 released?
The Sony Xperia XZ1 was announced 2017, August.
What is the Sony Xperia XZ1's display size?
The Sony Xperia XZ1 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XZ1 have?
The Sony Xperia XZ1 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XZ1 have?
The Sony Xperia XZ1 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XZ1 have?
The Sony Xperia XZ1 features a 19 MP main camera. Specifications: 19 MP.
What is the Sony Xperia XZ1 battery capacity?
The Sony Xperia XZ1 has a 2700 mAh battery.
Does the Sony Xperia XZ1 support 5G?
No, the Sony Xperia XZ1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XZ1 run?
The Sony Xperia XZ1 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XZ1?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XZ1 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.