Sony Xperia XZ2 Compact
6.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×2160
- Camera19 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2870 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sony Xperia XZ2 Compact is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 19 MP main camera, a 2870 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sony Xperia XZ2 Compact at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 135 x 65 x 12.1 mm (5.31 x 2.56 x 0.48 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~483 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/5" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2870 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White Silver, Moss Green, Coral Pink |
| Models | H8324, H8314 |
| Price | 472 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XZ2 Compact released?
The Sony Xperia XZ2 Compact was announced 2018, February.
What is the Sony Xperia XZ2 Compact's display size?
The Sony Xperia XZ2 Compact has a 5.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XZ2 Compact have?
The Sony Xperia XZ2 Compact comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XZ2 Compact have?
The Sony Xperia XZ2 Compact is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XZ2 Compact have?
The Sony Xperia XZ2 Compact features a 19 MP main camera. Specifications: 19 MP.
What is the Sony Xperia XZ2 Compact battery capacity?
The Sony Xperia XZ2 Compact has a 2870 mAh battery.
Does the Sony Xperia XZ2 Compact support 5G?
No, the Sony Xperia XZ2 Compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XZ2 Compact run?
The Sony Xperia XZ2 Compact runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XZ2 Compact?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XZ2 Compact at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.