Sony Xperia XZ2 Premium
7.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.8 inches · 3840×2160
- Camera19 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3540 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sony Xperia XZ2 Premium is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.8 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3540 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sony Xperia XZ2 Premium at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 80 x 11.9 mm (6.22 x 3.15 x 0.47 in) |
| Weight | 236 g (8.32 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 91.5 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels, 16:9 ratio (~765 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 19 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/1.6, 1/2.3", 1.55µm, predictive PDAF, Laser AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Chrome Black, Chrome Silver |
| Models | H8166, H8116 |
| Price | 505 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XZ2 Premium released?
The Sony Xperia XZ2 Premium was announced 2018, April.
What is the Sony Xperia XZ2 Premium's display size?
The Sony Xperia XZ2 Premium has a 5.8 inches display with 3840 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XZ2 Premium have?
The Sony Xperia XZ2 Premium comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XZ2 Premium have?
The Sony Xperia XZ2 Premium is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XZ2 Premium have?
The Sony Xperia XZ2 Premium features a 19 MP main camera. Specifications: 19 MP.
What is the Sony Xperia XZ2 Premium battery capacity?
The Sony Xperia XZ2 Premium has a 3540 mAh battery.
Does the Sony Xperia XZ2 Premium support 5G?
No, the Sony Xperia XZ2 Premium does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XZ2 Premium run?
The Sony Xperia XZ2 Premium runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XZ2 Premium?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XZ2 Premium at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN