Sony Xperia XZs
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera19 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Sony Xperia XZs is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 19 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Sony Xperia XZs at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (G8232) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G8231, G8232 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - G8231, G8232 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72 x 8.1 mm (5.75 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) - G8231 |
| Build | Plastic frame, aluminum back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 32GB 4GB RAM (G8231), 64GB 4GB RAM (G8232) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps, HDR |
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", predictive PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted, region dependent), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Warm Silver, Ice Blue |
| Models | G8232, G8231, SOV35, 602SO, SO-03J |
| Price | 241 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XZs released?
The Sony Xperia XZs was announced 2017, February.
What is the Sony Xperia XZs's display size?
The Sony Xperia XZs has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XZs have?
The Sony Xperia XZs comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XZs have?
The Sony Xperia XZs is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XZs have?
The Sony Xperia XZs features a 19 MP main camera. Specifications: 19 MP.
What is the Sony Xperia XZs battery capacity?
The Sony Xperia XZs has a 2900 mAh battery.
Does the Sony Xperia XZs support 5G?
No, the Sony Xperia XZs does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XZs run?
The Sony Xperia XZs runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XZs?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XZs at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN