Sony Xperia Z1
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Sony Xperia Z1 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Sony Xperia Z1 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - all versions |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - C6903, C6943 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, September |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 74 x 8.5 mm (5.67 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/2.3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | C6903, C6902, C6906, SO-01F |
| Price | About 366 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z1 released?
The Sony Xperia Z1 was announced 2013, September.
What is the Sony Xperia Z1's display size?
The Sony Xperia Z1 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z1 have?
The Sony Xperia Z1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z1 have?
The Sony Xperia Z1 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z1 have?
The Sony Xperia Z1 features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z1 battery capacity?
The Sony Xperia Z1 has a 3000 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z1 support 5G?
No, the Sony Xperia Z1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z1 run?
The Sony Xperia Z1 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z1?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z1 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN