Sony Xperia Z1s
6.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Sony Xperia Z1s is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Sony Xperia Z1s at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 145.7 x 73.9 x 8.6 mm (5.74 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 20.7 MP, 1/2.3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | C6916 |
| Price | About 289 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z1s released?
The Sony Xperia Z1s was announced 2014, January.
What is the Sony Xperia Z1s's display size?
The Sony Xperia Z1s has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z1s have?
The Sony Xperia Z1s comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z1s have?
The Sony Xperia Z1s is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z1s have?
The Sony Xperia Z1s features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z1s battery capacity?
The Sony Xperia Z1s has a 3000 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z1s support 5G?
No, the Sony Xperia Z1s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z1s run?
The Sony Xperia Z1s runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z1s?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z1s at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.