Sony Xperia Z2
5.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia Z2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia Z2 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - D6502, D6503, D6543 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - D6502, D6503, D6543 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800) - D6503 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 146.8 x 73.3 x 8.2 mm (5.78 x 2.89 x 0.32 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) - Japan only |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple (D6502, D6503) / Black, White (D6543) |
| Models | D6503, D6502, SO-03F, Xperia Z2 |
| Price | About 289 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z2 released?
The Sony Xperia Z2 was announced 2014, February.
What is the Sony Xperia Z2's display size?
The Sony Xperia Z2 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z2 have?
The Sony Xperia Z2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z2 have?
The Sony Xperia Z2 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z2 have?
The Sony Xperia Z2 features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z2 battery capacity?
The Sony Xperia Z2 has a 3200 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z2 support 5G?
No, the Sony Xperia Z2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z2 run?
The Sony Xperia Z2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z2?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z2 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.