Sony Xperia Z2a
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia Z2a is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia Z2a at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 72 x 11 mm (5.39 x 2.83 x 0.43 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 20.7 MP, 1/2.3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Turquoise |
| Models | D6563 |
| Price | About 250 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z2a released?
The Sony Xperia Z2a was announced 2014, June.
What is the Sony Xperia Z2a's display size?
The Sony Xperia Z2a has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z2a have?
The Sony Xperia Z2a comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z2a have?
The Sony Xperia Z2a is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z2a have?
The Sony Xperia Z2a features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z2a battery capacity?
The Sony Xperia Z2a has a 3000 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z2a support 5G?
No, the Sony Xperia Z2a does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z2a run?
The Sony Xperia Z2a runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z2a?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z2a at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.