Sony Xperia Z3
5.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia Z3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia Z3 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - D6603, D6643, D6653, D6616 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - D6603, D6643, D6616 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800) - D6603 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72 x 7.3 mm (5.75 x 2.83 x 0.29 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) - Japan only |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Copper, Silver Green, Purple |
| Models | D6603, D6653, D6616, D6643, SO-01G |
| Price | About 201 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z3 released?
The Sony Xperia Z3 was announced 2014, September.
What is the Sony Xperia Z3's display size?
The Sony Xperia Z3 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z3 have?
The Sony Xperia Z3 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z3 have?
The Sony Xperia Z3 is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z3 have?
The Sony Xperia Z3 features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z3 battery capacity?
The Sony Xperia Z3 has a 3100 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z3 support 5G?
No, the Sony Xperia Z3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z3 run?
The Sony Xperia Z3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z3?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z3 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.