Sony Xperia Z3+
5.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2930 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Sony Xperia Z3+ is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 20.7 MP main camera, a 2930 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Sony Xperia Z3+ at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72 x 6.9 mm (5.75 x 2.83 x 0.27 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5.1 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black, copper, aqua green |
| Models | E6553, SO-03G, 402SO |
| Price | About 323 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z3+ released?
The Sony Xperia Z3+ was announced 2015, May.
What is the Sony Xperia Z3+'s display size?
The Sony Xperia Z3+ has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z3+ have?
The Sony Xperia Z3+ comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z3+ have?
The Sony Xperia Z3+ is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z3+ have?
The Sony Xperia Z3+ features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z3+ battery capacity?
The Sony Xperia Z3+ has a 2930 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z3+ support 5G?
No, the Sony Xperia Z3+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z3+ run?
The Sony Xperia Z3+ runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z3+?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z3+ at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.