Sony Xperia Z3v
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia Z3v is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia Z3v at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 148.5 x 73.4 x 8.9 mm (5.85 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 170.6 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | PMA wireless charging Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | D6708 |
| Price | About 412 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z3v released?
The Sony Xperia Z3v was announced 2014, October.
What is the Sony Xperia Z3v's display size?
The Sony Xperia Z3v has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z3v have?
The Sony Xperia Z3v comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z3v have?
The Sony Xperia Z3v is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z3v have?
The Sony Xperia Z3v features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z3v battery capacity?
The Sony Xperia Z3v has a 3200 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z3v support 5G?
No, the Sony Xperia Z3v does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z3v run?
The Sony Xperia Z3v runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z3v?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z3v at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.