Sony Xperia Z4v
6.6/ 10
Announced 2015Cancelled
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 1440×2560
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Sony Xperia Z4v is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 20.7 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Sony Xperia Z4v at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 13(700), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 144.4 x 72.3 x 8.7 mm (5.69 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 20.7 MP, 1/2.3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) PMA wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black |
| Models | E6508, SOV31 |
| Price | About 1111 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z4v released?
The Sony Xperia Z4v was announced 2015, June.
What is the Sony Xperia Z4v's display size?
The Sony Xperia Z4v has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z4v have?
The Sony Xperia Z4v comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z4v have?
The Sony Xperia Z4v is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z4v have?
The Sony Xperia Z4v features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z4v battery capacity?
The Sony Xperia Z4v has a 3000 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z4v support 5G?
No, the Sony Xperia Z4v does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z4v run?
The Sony Xperia Z4v runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z4v?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z4v at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.