Sony Xperia Z5 Compact
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.6 inches · 720×1280
- Camera23 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Sony Xperia Z5 Compact is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.6 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 23 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Sony Xperia Z5 Compact at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E5803, E5823 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - E5803, E5823 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps (E5803), LTE-A Cat6 300/50 Mbps (E5823) |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 127 x 65 x 8.9 mm (5.0 x 2.56 x 0.35 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic frame, back glass |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.6 inches, 56.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~323 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5.1 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted; EU model only), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Graphite Black, Yellow, Coral |
| Models | SO-02H, E5823, E5803 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z5 Compact released?
The Sony Xperia Z5 Compact was announced 2015, September.
What is the Sony Xperia Z5 Compact's display size?
The Sony Xperia Z5 Compact has a 4.6 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z5 Compact have?
The Sony Xperia Z5 Compact comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z5 Compact have?
The Sony Xperia Z5 Compact is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z5 Compact have?
The Sony Xperia Z5 Compact features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia Z5 Compact battery capacity?
The Sony Xperia Z5 Compact has a 2700 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z5 Compact support 5G?
No, the Sony Xperia Z5 Compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z5 Compact run?
The Sony Xperia Z5 Compact runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z5 Compact?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z5 Compact at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN