Sony Xperia Z5 Dual
7.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Sony Xperia Z5 Dual is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 23 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Sony Xperia Z5 Dual at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - E6633, E6683 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800) - E6633 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72 x 7.3 mm (5.75 x 2.83 x 0.29 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5.1 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted; EU model only), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Graphite Black, Gold, Green |
| Models | E6633, E6683 |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z5 Dual released?
The Sony Xperia Z5 Dual was announced 2015, September.
What is the Sony Xperia Z5 Dual's display size?
The Sony Xperia Z5 Dual has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z5 Dual have?
The Sony Xperia Z5 Dual comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z5 Dual have?
The Sony Xperia Z5 Dual is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z5 Dual have?
The Sony Xperia Z5 Dual features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia Z5 Dual battery capacity?
The Sony Xperia Z5 Dual has a 2900 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z5 Dual support 5G?
No, the Sony Xperia Z5 Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z5 Dual run?
The Sony Xperia Z5 Dual runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z5 Dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z5 Dual at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.