Sony Xperia ZR
6.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.55 inches · 720×1280
- Camera13.1 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Sony Xperia ZR is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.55 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Krait chipset, a 13.1 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Sony Xperia ZR at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - C5503 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - C5503 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, June |
BODY | |
| Dimensions | 131.3 x 67.3 x 10.5 mm (5.17 x 2.65 x 0.41 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.55 inches, 57.1 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~323 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 13.1 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink, Mint |
| Models | C5503, C5502 |
| Price | About 255 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia ZR released?
The Sony Xperia ZR was announced 2013, May.
What is the Sony Xperia ZR's display size?
The Sony Xperia ZR has a 4.55 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia ZR have?
The Sony Xperia ZR comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia ZR have?
The Sony Xperia ZR is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia ZR have?
The Sony Xperia ZR features a 13.1 MP main camera. Specifications: 13.1 MP.
What is the Sony Xperia ZR battery capacity?
The Sony Xperia ZR has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia ZR support 5G?
No, the Sony Xperia ZR does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia ZR run?
The Sony Xperia ZR runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia ZR?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia ZR at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.